středa 15. února 2017

Diamantová holubice - Adrian Hyland

Diamantová holubice

Rebelka Emily Tempestová se od puberty toulala po celém světě – studovala, cestovala, pracovala…, a nikde doopravdy nezakotvila a nenašla klid. Proto se vrací do Měsíčního údolí, australské osady, kde kdysi strávila dětství. I když je její otec běloch, cítí se součástí domorodého světa své matky a vnímá skutečnost magickým pohledem těch, jimž tato země odedávna patřila.

Krátce po jejím příjezdu do tábora je zavražděn dávný přítel a kmenový vůdce Lincoln a viník je okamžitě k mání: podivín Blakie, až příliš horlivý ochránce tradic a strážce posvátných míst. Podle všeho je Lincolnova smrt rituální vraždou, trestem za porušení kmenových zákonů, a policie z blízkého městečka hodlá případ uzavřít. Emily však brzy začne pochybovat a zjišťuje, že skutečný motiv k vraždě je docela jiný.

Autor tak rozehrává napínavý detektivní příběh se svéráznou hrdinkou, jejíž ženský pohled na svět dodává celému příběhu neobyčejný rozměr. Příběh plný záhad a podivných náhod nabízí zasvěcený vhled do života domorodců s jejich rituály, posvátnými místy a sněním uprostřed pouštní krajiny australského vnitrozemí. V kontrastu s jejich tradicemi stojí ubíjející a prázdný kolotoč života malého, „civilizovaného“ města. Hrdinové jsou vylíčeni s mimořádnou barvitostí a tvoří pestrý kolorit dokonale vystihující život v tomto zapadlém koutu země. Nad to vše vyniká autorův styl plný břitkého humoru a živých dialogů.Emily se vrací do tábora Měsíční údolí, kde vyrostla mezi domorodci. Pár dní potom tam zavraždí Lincolna, vůdce celého tábora a nikdo neví proč. Vše však nasvědčuje tomu, že šlo o rituální vraždu a že to má na svědomí Blakie. Místní blázen, šaman, který si povídá i s větrem. Začíná hon na vraha a za pravdou. Jenže je opravdu Blakie vrah nebo to má na svědomí někdo jiný? 

Když jsem před tím uvažovala o návratu do srdce Austrálie, nezahrnula jsem do svých úvah možnost, že bych zůstala trčet v téhle prdeli světa, v tomto památníku buranství a černého zoufalství.
Jako spousta jiných lidí jsem skončila v Buřině jedině proto, že jsem nevěděla, co jiného dělat.Zajímavá kniha tahle Diamantová holubice. Už jen samotný námět a prostředí vás láká ji otevřít. Obálka k tomu jen napomáhá, protože ta je úžasně navržená. Přitáhne nejen pohledem, ale pokud po ní přejíždíte rukama, tak cítíte její tvar a strukturu.
Příběh sám o sobě je zvláštní. Poznáváme mladou ženu Emily, která se vrací do země, kde vyrůstala a kde zanechala svou nejlepší přítelkyni Hazel. Když zabijí Hazelina otce Lincolna, nikdo nepochybuje, že v tom má prsty Blakie. Začíná hon na člověka a za pravdou. 
Jenže jak se děj začíná víc rozbíhat, začínají se otvírat otázky a hledají se odpovědi. Je za tím opravdu Blakie nebo to má prsty Marsch? To je obchodník, který skupuje pozemky kolem, kde se pak těží a pase dobytek.
 A co když za tím je úplně jiná osoba a něco jiného? Vždyť kolem jsou posvátná místa, kam se i místní neodváží sami vstoupit. Ta místa mají svá pravidla, své duchy, které není radno si znepřátelit.
Příběh sám o sobě neobvyklý, i když místy vleklý. Co zaujme určitě je exotika prostředí, kultura domorodého kmene a mluva, kterou autor použil při dorozumívání mezi místními. Trochu až moc zamotaná zápletka vyústila až v neuvěřitelný konec, kdy od začátku je jasné, že není vše jen černé nebo bílé. Jak stránky ubíhají, tak se zjevuje stále více důvodů, proč byl Lincoln zavražděn a Emily se do toho zakousne jak buldok, který větří kost. Tuší, že ne vše je takové, jak se zdálo.
Mě ty stránky občas ubíhaly až moc pomalu. Knihu jsem několik dní nevzala do ruky a četla místo toho něco jiného. I přes zajímavý námět chybí dle mého knize jiskra, která by udržela čtenáře v pozoru tak, že by jí nechtěli pustit a odložit. Pokud se ale od tohohle odpoutáte a zaměříte se jen na samotné hledání pravdy, tak to zas tak špatné není. A samotný popis přírody a velká znalost o chování ve kmenech je také pěkné plus.Za poskytnutí knihy velice děkuji KNIHCENTRU.CZ. Můžete si jí koupit zde KNIHCENTRUM.CZ - Diamantová holubice. Knihu vydalo nakladatelství JOTA.


Žádné komentáře:

Okomentovat